CHADowa ja

Staruszka i życiowe prawdy

Staruszka i życiowe prawdy

Ostatnio natrafiłam na 12 lekcji życiowych stworzonych przez 90-letnią kobietę. Nie mogłam ich nie spisać. Niektórych z nich albo nie zauważamy w młodym wieku, albo w nie nie wierzymy, albo ich jasność przykrywa nasza choroba. Ale zawsze przychodzi taki dzień – dzień, w którym wieczne zmartwienia, powody irytacji czy negatywne emocje, jakie w nas kwitły – przestają mieć znaczenie. Dla wielu osób to łoże śmierci, dla otwartych umysłów to czas oświecenia, dla obarczonych naszą chorobą to ciężka praca. I pomyślcie, jakby było fajnie, już teraz to poczuć, już teraz uwierzyć, już teraz pełną piersią oddychać czując ekscytację w ciele. To jest możliwe, tylko ciężka praca umysłu przed nami.

Zawsze uważałam, że osoby w podeszłym wieku mają ogromną siłę, siłę wspomnień i odpuszczania. Inaczej patrzą na życie, na codzienność, przez pryzmat doświadczeń, mają punkt odniesienia, potrafią zaakceptować obecny stan i czerpać z każdej chwili. Nie bez powodu powstała idea łącząca osoby starsze ze studentami, tak – to możliwe. W Holandii znajdziemy miejsce zwane domem spokojnej starości, gdzie współlokatorami staruszków są właśnie osoby uczące się. W zamian za pokój, spędzają czas z osobami w podeszłym wieku, opiekują się nimi, rozmawiają – nierzadko nazywają ich przyjaciółmi. A to dopiero doświadczenie. W staruszkach jest nadal ciekawość dziecka, lubią słuchać o nowinkach, otwierają oczy ze zdziwienia na wieści o technologicznym świecie. Mają szacunek do siebie. A to najważniejsze.

Tego Wam życzę – ale wiem, i na to przyjdzie czas – to początek długiej podróży, ale to nie na długości drogi będziemy się skupiać, a na widokach i doświadczeniach, jakie będziemy mijać. Depresja nie jest chorobą na całe życie – jestem tego dowodem i każdy to w sobie ma – siłę by wstać i przejść parę kroków, potem parę kilometrów. Tylko nie każdy wie jak. A więc dajcie mi szansę, pokażę Wam inne możliwości.

A teraz mądrości staruszki. Czy z jakimiś już dziś się zgadzacie?

 1. Życie nie jest sprawiedliwe, ale wciąż dobre.
 2. Życie jest zbyt krótkie, by marnować je na nienawiść.
 3. Nie traktuj siebie zbyt poważnie. Nikt inny tego nie robi.
 4. Nieważne, jak dobra lub zła jest sytuacja, zmieni się.
 5. Gdy chodzi o czekoladę, opór jest bezsensowny.
 6. Zazdrość to strata czasu. Już masz to, czego potrzebujesz.
 7. Pogódź się z przeszłością, by nie zepsuła przyszłości.
 8. Tylko Ty jesteś panem swojego szczęścia.
 9. Starzenie się jest lepsze od alternatywy – śmierci młodo.
 10. Każdą, tak zwaną katastrofę rozważ pod kontekstem tego: “Czy za pięć lat będzie to mieć znaczenie?”.
 11. Życie nie jest związane wstążką, ale to dar.
 12. Jedyne, co naprawdę jest ważne to to, że kochałeś.
Komentarze
To Top