MiszMasz

Auto, niebieskie – Marzenie 1.

Auto, niebieskie - Marzenie 1.

1. Kupić niebieskie auto – marka? jakie to małostkowe. Ma być niebieski i ładny i tyle;]

Jedno z marzeń spełnione, a łatwo nie było. Jeszcze 10 miesięcy temu nikt by mi nie wmówił, że wsiądę za kółko i pojadę;] Muszę przyznać, że od Skody Fabii się nie zaczęło, pierwszym naszym czterokołowym przyjacielem i odzwierciedleniem inności mojej duszy był Fordzik Ka 1997 – dziadek, ale idealny pod paroma względami:
– tani, więc odpowiedni do nauki jazdy, myślenie typu: “nie będzie szkoda jak go poobijam”
– typowo kobiece auto, subtelne kształty
– mały, zmieści się wszędzie

Ford KA 1997

I tak już po 6 m-cach jazdy Fordzikiem, zdecydowaliśmy się na zakup mniej awaryjnego auta z klasą – padło na Skodę, czy słusznie? Za Fabię zapłaciliśmy 14,5 tys. zł, auto z 2009 roku, na benzynę, troszeczkę trzeba było włożyć pieniążków, chociażby w zakup opon letnich – ale opłacało się;] Fordzika sprzedałam za 1300 zł, byle tylko nie stał już na parkingu.

Przy zakupie auta musicie zawsze wziąć po uwagę koszty:
– ew. podatku od zakupu, jeśli kwota jest wyższa niż 1000 zł i jeśli kupujecie od os. prywatnej. Można również zaznaczyć w umowie, że podatek płaci sprzedający – rzadko się na to zgadzają niestety; Zwykle jest to 2% od wartości rynkowej auto i tu haczyk jeśli auto jest z 1997 roku i starsze, urzędy skarbowe nie mają już książek z takimi modelami, także ceną rynkową będzie kwota na umowie;
– przegląd techniczny – sprawdźcie do kiedy jest ważny
– ubezpieczenie – sprawdźcie do kiedy jest ważne, co obejmuje, i czy przypadkiem nie było płacone w ratach – bo być może tę drugą ratę to Wy musicie zapłacić;
– opony letnie i zimowe;
– koło zapasowe;
– trójkąt, gaśnica i płyny;
– nabicie klimy, jeśli konieczne;
– rejestracja auta i nowe tablice – koszt ok.200 zł, czas na rejestrację wynosi 14 dni od daty podpisania umowy. Do urzędu komunikacji musicie przyjść już ze starymi tablicami, kartą pojazdy, ubezpieczeniem, dowodem rejestracyjnym, dowodem tożsamości nowego właściciela i dokumentami transakcji (umowa zakupu auta).

 

Komentarze
To Top