Internetowy wir

Szukasz pracy?

Opublikowane:

Jeśli:
– jesteś bezrobotny i poszukujesz źródła utrzymania
– nie satysfakcjonuje Cię dotychczasowe stanowisko pracy
– jesteś na starcie swojej kariery zawodowej
– poszukujesz dodatkowego zajęcia

Oto kilka rad do wymarzonego stanowiska, jak stworzyć CV, jak się odnaleźć na rynku pracy i jak selekcjonować oferty.

Pamiętajmy, że każdy z nas z innych powodów szuka pracy, dla jednych ważne jest wynagrodzenie, dla innych możliwość rozwoju, a jeszcze inni są jedynymi żywicielami rodziny, także każdą pracę przyjmą. Jeśli jednak mądrze rozegramy swoją strategię poszukiwania pracy, zdobędziemy pożądane stanowisko na swoich warunkach.

  • I nie wierz w zniechęcające opinie panujące w Twoim środowisku o trudnym rynku pracy, ilości kandydatów, Twoich za małych kwalifikacjach. Jeśli naprawdę szukasz pracy, to ja znajdziesz.
  • Możesz być w sytuacji, że brak oszczędności zmusi Cię do przyjęcia pierwszej oferty z możliwych, ale to nie powinno Cię stopować przed szukaniem tego docelowego zajęcia w międzyczasie. 
  • Nie rezygnuj z obecnej pracy jeśli nie masz zabezpieczenia finansowego. To największy błąd obecnych bezrobotnych, zawsze miej plan B.

Zaczynajmy więc naszą przygodę z poszukiwaniem pracy;]

1. Zrób listę swoich kompetencji, możliwych stanowisk i wymarzonych miejsc pracy.

Lista musi być kompletna, jest punktem wyjściowym do dalszych kroków i stanie się motywatorem. Rozważ jaki będzie główny cel i zacznij go wizualizować. Myśląc o swoich kompetencjach, odpowiedź sobie na pytanie, “Jakie korzyści będzie miał ze mnie przyszły pracodawca?”. Przeanalizuj swoje dotychczasowe zajęcia i połącz umiejętności tam zdobyte w logiczna całość. Innymi słowy, tworzymy historię swojego życia – logiczny ciąg kariery – dzięki temu i przyszłego rekrutera przekonamy, że nie trafiliśmy na rozmowę rekrutacyjną przez przypadek.

2. Stwórz swoje CV.

W internecie znajdziesz wiele gotowych szablonów CV. I tu mała podpowiedź odnośnie układu elementów na CV, podzielmy je na kilka sekcji:

  • Header: Curriculum Vitae, imię i nazwisko.
  • Dane personalne:
    – data urodzenia (rekruter musi od razu wiedzieć z jaką wiekowo osobą ma do czynienia),
    – adres,
    – telefon (upewnij się, że jest poprawny),
    – email (nawet na potrzeby CV, stwórz nowy adres mailowy zbudowany z imienia i nazwiska, nie umieszczaj adresów powstałych w latach szkolnych – nierzadko to jest przyczyna niepoważnego traktowania kandydata).
  • Doświadczenie:
    – zacznij od najbardziej obecnego idąc w dół historycznie,
    – podaj przedziały czasowe w formie miesiąc.rok – miesiąc.rok (pamiętajcie, że jeśli wpisujecie np. 2013 do 2014 – to kiepska informacja dla rekrutera który może pomyśleć o próbie manipulowania realnymi informacjami, może to oznaczać że pracowałeś w danej firmie od grudnia 2013 do stycznie 2014 – a 2 miesiące pracy to kiepskie doświadczenie),
    – pogrubiaj nazwę stanowiska,
    – podaj nazwę firmy,
    – i od myślników wypisz swoje obowiązki w danej pracy.
  • Wykształcenie:
    – podobnie jak w przypadku doświadczenia, wypisz szczeble edukacji zaczynając od najbardziej obecnych,
    – utwórz daty w postaci: miesiąc.rok – miesiąc.rok,
    – wpisz nazwę uczelni, nazwę kierunku/specjalizacji.
  • Umiejętności, tę sekcję podziel na:
    – komputer (wypisz programy zarówno graficzne, jak i pożądane na rynku, np. MS. Visio do tworzenia makiet),
    – kursy (wypisz nazwy kursów, które ukończyłeś i dostały potwierdzone certyfikatem),
    – języki (wypisując języki obce, określ stopień biegłości i wymieć certyfikat lub nazwę kursu),
    – prawo jazdy (z podkreśleniem że jest czynne).
  • Zainteresowania (wypisz te zarówno zawodowe, jak i osobiste).
  • Stopka: zgoda na przetawarzanie danych.

Pamiętajcie, że kolejność pozycji na CV nie jest przypadkowa, stanowczo ważniejsze dla rekrutera jest Twoje doświadczenie niż ukończone szkoły.

I nie zapomnij dodać swojego zdjęcia do CV – jest zapamiętywane i zyskuje wówczas formę osobową.

3. Zakładamy profile na serwisach dedykowanych.

Mam na myśli tu oczywiście serwisy przeznaczone dla osób szukających pracy i pracowników, polecam konto na:

LinkedIn
infoPraca
Indeed
Pracuj.pl
GoWork
GazetaPraca

Wersje założonych kont powinny być spójne ze sobą i odpowiadać wersji papierowego CV.

4. Zbieramy oferty pracy.

Poszukujemy ofert według wcześniej przyjętych kryteriów. Pamiętajmy, że nie wszystkie serwisy zapisują oferty, na jakie aplikowaliśmy. Spisujmy każdą aplikację: firmę, stanowisko, datę aplikacji i najlepiej link do oferty. Kiedy firma już się z nami skontaktuje, nie będziemy mieć problemu z powrotem do zamieszczonego oferty pracy.

5. Dzwoni telefon.

Szukamy pracy, więc pamiętajmy o odbieraniu każdego połączenia przychodzącego – to może dzwonić nasz potencjalny pracodawca. Jeśli nie możemy rozmawiać, oddzwaniajmy w miarę możliwości jak najszybciej.

W rozmowie telefonicznej, nie okazujmy zdziwienia i zaskoczenia – przecież szukamy pracy i rekruterzy dzwonią bardzo często, prawda? ;]

Pamiętajmy o spisaniu nazwy firmy, adresu, daty i godziny spotkania – poprośmy o potwierdzenie mailowe, tak na wszelki wypadek – i w odpowiedzi zwrotnej potwierdźmy naszą obecność na rozmowie rekrutacyjnej.

6. Rozmowa rekrutacyjna.

  • Firma – zapoznaj się z usługami/produktami firmy, przejrzyj jej stronę www/sklep internetowy; przeczytaj historię firmy, poznaj jej konkurencję,
  • Stanowisko – przeczytaj raz jeszcze ofertę pracy, wymagania, opis stanowiska,
  • Odpowiedź sobie na pytania: Dlaczego chcesz otrzymać tę pracę? Jakie korzyści będą z mieli z zatrudnienia właśnie Ciebie? Czym się wyróżniasz spośród swoich konkurentów?
  • Kwestia finansowa – musisz znać swoją wartość, bądź przygotowany na pytanie dotyczące oczekiwać finansowych,
  • Strój – pamietaj, że musisz zrobić dobrze wrażenie, a eleganckim i stonowanym strojem okazujesz również szacunek rekruterowi.

Bądź przygotowany na kilka etapów rekrutacji i wręcz o nie zapytaj. Nie przerażaj się koniecznością wykonania zadania – firma musi potwierdzić Twoje umiejętności wpisane w CV. Nie spóźnij się na rozmowę rekrutacyjną i przygotuj sobie listę pytań do rekrutera – co wskazuje na zaangażowanie kandydata.

POWODZENIA!

Komentarze

Popularne

Exit mobile version