MiszMasz
Koło życia – dzień z życia coacha
Soboty będą poświęcone sferze rozwojowej i tak zaczynamy z pierwszym ćwiczeniem, które należy do podstawowych narzędzi pracy coacha – KOŁO ŻYCIA.
Zanim przystąpię do opisu ćwiczenia, przedstawiam 2 pojęcia które już na początku musicie rozróżniać:
Coach |
Mentor |
Coach nie musi być specjalistą w dziedzinie, w której działa coachee | Mentor musi być specjalistą w dziedzinie, w której działa mentee |
Coach nie musi być wzorem do naśladowania dla coachee | Mentor musi być wzorem do naśladowania dla mentee |
Coach nie ma wpływu na efekt coachingu, wpływ ma coachee | Na efekt mentoring wpływ mają mentor i mentee |
Do tego dochodzi osoba coachee – Klient coacha, czyli osoba coachowana;]
Koło życia jest bardzo uniwersalnym narzędziem, można je wykorzystać do analizy zarówno strefy ogólnych elementów życia, jak i głównych punktów: pracy zawodowej, kompetencji. W związku z tym narzędzie to jest często nazywane „Kołem priorytetów”.
Zasoby: czas trwania ćwiczenia nie jest sprecyzowany i wynika z planu coacha, a do wykonania ćwiczenia niezbędne są: kartka i długopis lub też gotowy blankiet jak poniżej:
Instrukcja: Przy użyciu kartki papieru, coach rysuje koło dzieląc je na 8 równych części. Następnie coachee przystępuje do wyboru obszarów koła, wspierany przez właściwie zadawane pytania coacha. Etapem kolejnym jest oznaczenie przez coachee, każdego obszaru na skali, według własnych odczuć.
Narzędzie to umożlwia wypracowanie sposobu na poprawę kolejnych obszarów Koła Priorytetów. Dzięki wyznaczeniu obecnego i oczekiwanego stanu, z łatwością można przeanalizować kroki, niezbędne do przejścia w celu poprawy sytuacji.
Wszystkie obecne w świecie coachingu ćwiczenia i zadania mają na celu wspomaganie sesji coachingowej i osiągnięcie założonych na wstępie celów. Wybór ćwiczeń niezbędnych do owocnej pracy zależy wyłącznie od coacha, jego umiejętności i doświadczenia. Pamiętajcie, że każda relacja coacha z coachee jest inna, każdy ciąg sesji coachingowych niesie za sobą określone założenia, dlatego też wykorzystanie poszczególnych ćwiczeń musi bazować na sytuacji wynikającej z sesji.
Zapytacie, czy takie ćwiczenie można wykonywać samemu, bez zajęć z coachem. Oczywiście, że tak, tylko pamiętajcie, wszelkie zmiany jakie dokonacie w swoim życiu apropos Koła Życia są zależne od wniosków do jakich dojdziecie po analizie odchyleń poszczególnych sfer. Jest ryzyko, że zostaną one błędnie zinterpretowane. Ale, jest ryzyko, jest zabawa;]